Nowa Huta pod szczególną ochroną [MAPA]

fot. Sebastian Dudek

Projekt Parku Kulturowego dla najstarszej części Nowej Huty został pozytywnie zaopiniowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Urzędnicy utrzymują, że termin utworzenia PK to wciąż końcówka tego roku w ramach obchodów 70-lecie powstania tej dzielnicy.

Jeśli projekt sprawnie przejdzie całą drogą formalną, parkiem kulturowym zostanie objęta część Nowej Huty wraz z częścią dawnych wsi Krzesławice i Mogiła. Pozwoli to na zachowanie dziedzictwa kulturowego i układu urbanistycznego tego obszaru. Ochronie będą podlegać place i układ zieleni oraz punkty widokowe wzdłuż alej: Jana Pawła II, Solidarności, Róż i gen. Andersa.

Dokument ten zabezpieczy tę część Nowej Huty przed nadmierną rozbudową działalności handlowej i usługowej, a także nie dopuści do tego, by wszelkiego rodzaju reklamy i szyldy zaczęły dominować w nowohuckim krajobrazie. Przedsiębiorcy otrzymają instrukcję, jakie i gdzie mogą wieszać tego typu materiały promocyjne.

Zakazy

Podobnie jak w obrębie Starego Miasta, przedsiębiorcy również będą podlegali różnego rodzaju zakazom. Nie będzie można handlować w bramach czy przejściach czy sprzedawać towar z ręki. Zakazane będzie również emitowanie do przestrzeni publicznej dźwięków i światła z treściami reklamowymi – chodzi tu nie tylko o podświetlanie kolorami kamienic, ale też wszelkiego rodzaju wyświetlacze LED.

Pojawią się również regulacje dotyczące organizacji imprez czy występów niezależnych muzyków.

- Projekt jest dość rygorystyczny i powinien zablokować możliwość dewastacji historycznej architektury. Na pewno będziemy domagali się stworzenia programu wsparcia dla mieszkańców czy wspólnot, by proces wdrażania uchwały był spokojny. Oczywiście będziemy jeszcze dyskutować odnośnie szczegółów - komentuje radny Michał Drewnincki.

Gotowy jest zarówno projekt, jak i opis wraz z mapą granic parku kulturowego. Nieco ponad 376 hektarów. Granice będą przebiegać w sposób następujący. Od zachodu ulicą Bieńczycką i Kocmyrzowską. Od północy m.in. ul. Bulwarową, od wschodu Wańkowicza i al. Solidarności, Bulwarową, Ptaszyckiego, Żaglową i Klasztorną, a od południa Odmętową, bpa Piotra Tomickiego i al. Jana Pawła II.

Urzędnicy zapraszają wszystkich zainteresowanych tym tematem na spotkanie, które odbędzie się 10 października o godzinie 17 w Nowohuckim Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, w sali 203.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus