Dłubnia będzie sprzątana specjalnym magnesem

Dłubnia fot. Fundacja EcoTravel
23 marca mieszkańcy Krakowa wezmą udział w akcji „Czysta Dłubnia”.

Pierwotnie sprzątanie miało się odbyć jesienią, ale na przeszkodzie stanęła pogoda. Tym razem do czystości doprowadzone będą tereny nieopodal Zalewu Nowohuckiego – od Alei Solidarności, wzdłuż ul. Melchiora Wańkowicza, do mostku nad Dłubnią prowadzącym do ogródków działkowych Wanda.

To już piąta edycja akcji, w której udało się oczyścić prawie 10 hektarów terenu i zebrać ponad pięćset 120-litrowych worków śmieci. Wszystko rozpoczął Marcin Pawlik, który zorganizował także spływ kajakowy – jak sam nazywa – „Nowohucką Amazonką”.

– Mieszkam i pracuję w Nowej Hucie, a czas spędzam za biurkiem. Chciałem zmienić mój tryb życia. Wraz z pomysłem organizacji spływów narodziła się idea sprzątania rzeki, którą już tego samego roku zorganizowałem, zabierając rodzinę, najbliższych i znajomych. Później powstała Fundacja Ecotravel i inicjatywa trwa do dziś – tłumaczy organizator.

Przyjadą nawet z Mazur

W tym roku oprócz mieszkańców Krakowa sprzątać będą osoby z Klubu Sportowego Magnes Neodymowy Ostróda.

– Jeździmy po całej Polsce i promujemy takie akcje. Chcemy pozostawić naszym wnukom coś więcej niż sterty śmieci i plastiku. Do tej pory działaliśmy jako wolontariusze, ale po zaostrzeniu prawa powstał Klub Sportowy. Rzucamy magnesem do wody na odległość oraz do celu, a wyciągając sprzęt z wody jednocześnie usuwamy śmieci z akwenu. Najważniejsza jest edukacja najmłodszych i pokazywanie, że zaśmiecanie jest problemem – wyjaśnia prezes klubu, Sylwester Pepel.

Marcin Pawlik zwraca uwagę, że z każdym kolejnym rokiem jest coraz lepiej jeśli chodzi o świadomość mieszkańców na temat czystości. Lodówki, pralki, inne wielkogabarytowe odpady przy brzegach rzeki nie są już tak częstym widokiem. – Przez takie małe, lokalne akcje budujemy świadomość, że rzeki nie są niczyje – są Twoje, Moje, Nasze. Każdy z nas musi wziąć za nie odpowiedzialność. I tak jak u siebie w domu nie wyrzucimy mimochodem śmiecia na podłogę tak i u siebie nad rzeką nie będziemy tego robić – apeluje pomysłodawca akcji.

Zapraszamy 23 marca

Piąta akcja sprzątania Dłubni rozpocznie się 23 marca o 11:00 przy Zalewie Nowohuckim pod Domem Wędkarza. Do dyspozycji sprzątających są dwie trasy dla rodziców z dzieckiem i jedna dla młodzieży i dorosłych. Akcja zakończy się o 14:00, uczestnicy otrzymają poczęstunek i napoje.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus