Galeria Zdzisława Beksińskiego w NCK

Ciesząca się niesłabnącym powodzeniem Galeria Zdzisława Beksińskiego została otwarta w Nowohuckim Centrum Kultury 7 października 2016 roku.

Wystawę obrazów jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy oglądnęło do końca lutego 2019 roku już ponad 65 tysięcy osób.

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest rozpoznawalna zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym, wzbudzając w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego cechuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwieczniał w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają. Krakowianie nie mieli do tej pory szczęścia do Beksińskiego, nigdy wcześniej nie znalazł on swojego stałego miejsca ekspozycji w naszym mieście. Aż do 2016 roku!

Stała ekspozycja malarstwa liczy 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tzw. okresu fantastycznego w twórczości. Powstawały wówczas jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego, przekazaną NCK w depozyt przez Annę i Piotra Dmochowskich, kolekcjonerów sztuki, marszandów i przyjaciół artysty, uzupełnia 100 rysunków i 100 fotografii. Szczególnie warto polecić uwadze zwiedzających fotografie, powstałe jeszcze w latach 50., gdy przez chwilę aparat fotograficzny wydawał się Beksińskiemu podstawowym narzędziem pracy, a awangarda - wyznacznikiem działań artystycznych. Z kolei zgromadzone rysunki to przegląd niemal wszystkich wątków, z jakimi spotykamy się w jego bogatej twórczości - stałych i ulotnych motywów, powracających i przemijających fascynacji. To zarazem rzadko spotykana w takiej kondensacji opowieść o doskonaleniu przez artystę warsztatu, doprowadzonego w przypadku Beksińskiego do wyjątkowego mistrzostwa. Tę część kolekcji można okazjonalnie oglądać w NCK, podczas wystaw czasowych.

Galeria Zdzisława Beksińskiego (200 m2) została zaprojektowana przez firmę EKOTEKTURA, a sama aranżacja wystawy jest dziełem Joanny Gościej-Lewińskiej. Dzięki temu widzowie mają okazję oglądać fantastyczne obrazy Beksińskiego w niezwykle klimatycznej atmosferze, wspartej precyzyjnym, profesjonalnym oświetleniem i muzyką Armanda Amara brzmiącą niejako w tle ekspozycji.

Kuratorem wystawy obrazów Zdzisława Beksińskiego jest Joanna Gościej-Lewińska.

comments powered by Disqus