Pierwsza łopata na Klasztornej jeszcze w listopadzie, ale to tylko wstęp

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W czwartek wykonawca przebudowy ulicy Klasztornej przejął plac budowy. Pierwszych prac przygotowawczych można się spodziewać jeszcze w listopadzie. Pełną parą roboty ruszą wiosną.

– W ramach prac w pierwszej kolejności będą wymieniane instalacje podziemne, będzie budowana kanalizacja sanitarna, której w tym rejonie miasta nie ma. Więc zakładamy, że pierwsze prace przygotowawcze mogą się jeszcze w listopadzie pojawić, ale nie będą one powodowały utrudnień – zapowiada Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Decyzje co do tego, jakie dokładnie zmiany dla kierowców i pieszych zostaną wprowadzone, jeszcze nie zapadły. Przygotowanie tymczasowej organizacji ruchu jest pierwszym zadaniem, jakie stoi przed wykonawcą. Projekt musi zostać zaopiniowany przez wszystkie jednostki, które odpowiadają za ruch w mieście.

– Zakładamy, że zasadnicze prace rozpoczną się wiosną i wtedy już pojawią się większe utrudnienia w ruchu – stwierdza Machowski. Umowa podpisana pod koniec października zakłada 30-miesięczny termin na zakończenie całego zadania. To oznacza wiosnę 2022 roku.

Razem z bocznymi

Inwestycja obejmuje przede wszystkim samą ulicę Klasztorną, na odcinku od ulicy Żaglowej do ronda przy moście Wandy. Wymienione zostaną sieci podziemne, pojawi się kanalizacja sanitarna oraz deszczowa wraz z przepompownią i zbiornikiem retencyjnym, ulica zyska nową nawierzchnię jezdni, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe i przystanki autobusowe.

Ekipy pojawią się też na sąsiednich ulicach: Żaglowej, Odmętowej, Jutrzyńskiej, Stare Wiślisko, Zbyszka z Bogdańca, Michała Hutnika i Syrachowskiej. Ich fragmenty zyskają nową nawierzchnię, co wiąże się m.in. z wykopami na potrzeby budowy kanalizacji.

Szukają inspektora

Przebudowa ulicy Klasztornej będzie kosztować 25,3 mln zł. To kwota potrzebna na same prace, nie licząc przygotowanych wcześniej dokumentów. Do tego trzeba doliczyć również dodatkowe zadania: teraz Zarząd Inwestycji Miejskich poszukuje inspektora nadzoru tej inwestycji.

Chętni mogą zgłaszać się do licytacji do 15 listopada. Cena wywoławcza to 700 tysięcy złotych. Zadaniem inspektora nadzoru inwestorskiego jest pilnowanie, czy realizacja inwestycji prowadzona była zgodnie z projektem i obowiązującym prawem.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus