W ArcelorMittal Poland bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu

fot. Materiały prasowe

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda życie codzienne pracowników krakowskiej huty? Firma ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób w całej Polsce, z czego ponad 3 tys. w Krakowie. Choć praca w takim miejscu bywa ciężka, pełna wyzwań i nieprzewidzianych okoliczności, władze spółki postawiły sobie za punkt honoru, żeby pracownicy zaczynali i kończyli każdy dzień pracy bezpiecznie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników? Przedstawiciele spółki ArcelorMittal znają odpowiedź na to pytanie. Pracownicy huty i koksowni cały czas zdobywają wiedzę o tym, jak zwiększać swoją świadomość w zakresie bezpieczeństwa.

Warsztaty dla pracowników

Jednym ze sposobów na zwiększanie świadomości pracowników ArcelorMittal Poland są warsztaty prowadzone pod hasłem “Bezpieczeństwo to MY”. – Bezpieczeństwo zawsze będzie naszym priorytetem – podkreśla Geert Verbeeck, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Aby zmienić niewłaściwe nawyki, spędziliśmy ponad 2,5 roku na realizacji ogromnego programu szkoleniowego „Bezpieczeństwo to MY”. Rozwiązaniem jest stosowanie zasady współodpowiedzialności. Kiedy wiemy, co robić, możemy chronić się nawzajem. Każdy może mieć chwilę rozproszenia lub myśleć, że działanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem, ale dzięki wspólnej czujności ludzie będą reagować spontanicznie i unikać potencjalnego niebezpieczeństwa – dodaje prezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Podczas warsztatów “Bezpieczeństwo to my” spotykają się pracownicy ArcelorMittal Poland z różnych wydziałów i grup wiekowych. Uczestnicy przez pięć dni zdobywają wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa. Zespoły pracują z trenerem, który jest tylko moderatorem dyskusji. Piąty dzień warsztatów jest poświęcony szkoleniu BHP.

Rozmowa o dobrych praktykach

Pracownicy ArcelorMittal Poland obchodzą też co roku specjalne święto pod nazwą “Dzień Bezpieczeństwa”. W ramach tego wydarzenia rozmawiają m.in. o dobrych praktykach i sposobach na wyeliminowanie zagrożeń podczas pracy. Podczas “Dnia Bezpieczeństwa” zatrudnieni w ArcelorMittal Poland biorą też udział w ćwiczeniach z komunikacji, pokazach akcji ratowniczych oraz grach terenowych.

Zwiększanie świadomości osób zatrudnionych to tylko jedno z wielu działań, jakie ArcelorMittal Poland podejmuje, aby dbać o bezpieczeństwo. Jak w każdej dziedzinie, tutaj także ważne są nie tylko słowa, ale i czyny. Dlatego władze ArcelorMittal Poland dbają o to, aby ich pracownicy mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt. Od 2004 roku na modernizację wszystkich hut i zakładów przeznaczono aż 7 miliardów złotych.

Bezpieczeństwo to wiedza

Pracownik dobrze przeszkolony to pracownik bezpieczny – z takiego założenia wychodzą władze spółki ArcelorMittal Poland. Dlatego nie żałują zatrudnionym czasu na szkolenia i zdobywanie nowej wiedzy. Tylko w 2018 roku na jednego pracownika przypadły 23,4 godziny szkoleń (dla pracowników na stanowiskach robotniczych były to aż 26,8 godzin). W sumie zatrudnieni na stanowiskach robotniczych szkolili się aż przez 188 617 godzin, pracownicy administracyjni przez prawie 20 tys. godzin, a kierownicy wyższego i niższego szczebla przez prawie 22 tys. godzin.

Bezpieczeństwo to także zdrowie

Firma ArcelorMittal Poland dba o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pracowników. Co roku obchodzą oni tydzień zdrowia. W ramach tego wydarzenia zatrudnieni uczestniczą w akcjach takich jak: „Wspólny bieg po zdrowie”, „Dzień bez (e-) papierosa”, „Serce zdrowe, nie cyfrowe”, „Dieta realna, nie wirtualna”, „Zrób sobie przegląd” oraz „E-pomoc”.

Zatrudnieni w AMP mogą skorzystać z badań diagnostycznych rekomendowanych szczególnie dla palaczy, osób z nadwagą oraz w profilaktyce chorób układu krążenia.

To nie wszystkie rozwiązania dotyczące dbania o zdrowie, które wspiera zakład pracy. Pracownikom oraz członkom ich rodzin zapewniono także szczepienia przeciw grypie. Na terenie zakładów odbyły się warsztaty z dietetykiem i psychologiem, którzy pomagali uczestnikom uzyskać odpowiedzi na pytania: jak walczyć ze stresem i układać zdrową dietę. W razie potrzeby pracownicy mogli skorzystać z anonimowej konsultacji z psychologiem, prowadzonej przez Fundację Droga. W ramach tygodnia zdrowia w ArcelorMittal Poland odbywają się także charytatywne marszobiegi w Krakowie, Dąbrowie Górniczej i Zdzieszowicach. To inicjatywa pracowników dla potrzebujących pomocy dzieci pracowników. Za każdy pokonany kilometr pracownicy zbierają punkty, które przeliczane są następnie na pieniądze i tak w ubiegłym roku  uczestnikom marszobiegu udało się  pokonać łącznie 8206 km, co dało kwotę 41 tys zł.

W ramach tygodnia zdrowia  odbywają się również firmowe imprezy sportowe, takie jak Bieg Hutnika w Dąbrowie Górniczej, Akademia Sportu, turniej tenisa ziemnego w Będzinie i mecz piłkarski krakowskich walcowni w Nowej Hucie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus